Stolarz z Polecenia

Stolarz z polecenia – co robi, czy to opłacalne, jak nim zostać? Kiedy tylko pomyślimy o zawodzie stolarza, najczęściej mamy przed oczami starszego pana, który w zaciszu własnego malutkiego warsztatu naprawia meble oraz tworzy nowe. Jak w rzeczywistości wygląda praca współczesnego rzemieślnika i czy jest opłacalna? STOLARZ – CZYM SIĘ ZAJMUJE? Ogólnie mówiąc, stolarz jest rzemieślnikiem […]

Stolarz z polecenia – co robi, czy to opłacalne, jak nim zostać?

Kiedy tylko pomyślimy o zawodzie stolarza, najczęściej mamy przed oczami starszego pana, który w zaciszu własnego malutkiego warsztatu naprawia meble oraz tworzy nowe. Jak w rzeczywistości wygląda praca współczesnego rzemieślnika i czy jest opłacalna?

STOLARZ – CZYM SIĘ ZAJMUJE?

Ogólnie mówiąc, stolarz jest rzemieślnikiem wykonującym drewniane przedmioty i realizującym usługi związane z obróbką, montażem oraz naprawą drewnianych elementów.

Obowiązki i codzienna praca stolarza wiąże się z drewnem i materiałami drewnopodobnymi. Powinien on więc rozpoznawać gatunki i wiedzieć, które należy wykorzystać przy danym zleceniu. Musi także dobierać i skutecznie wykorzystywać specjalistyczne narzędzia. Do prac stolarskich zalicza się heblowanie, szlifowanie, lakierowanie, bejcowanie, sklejanie i montowanie poszczególnych elementów – a każde z tych zajęć wymaga odpowiednich przyrządów i metod obróbki.

 Tyle w ramach ogólnych definicji. To, czym dany stolarz będzie się zajmował, zależy od jego edukacji i wybranego miejsca pracy. Do tytułów zawodowych, które można uzyskać w ramach profesji zaliczają się:
• stolarz budowlany,
• stolarz galanterii drzewnej,
• stolarz mebli artystycznych i wzorcowych,
 stolarz meblowy,
• stolarz modelarz instrumentów muzycznych.

Wybrana specjalizacja wpływa na miejsce zatrudnienia. Na portalach z ogłoszeniami można znaleźć oferty pracy dla stolarza budowlanego, w dużej fabryce mebli, w zakładzie stolarskim. Wybór jest naprawdę duży. A jeśli dana osoba ma w sobie gen przedsiębiorczości, może także założyć jednoosobową działalność i świadczyć usługi po zainwestowaniu we własną pracownię.

STOLARZ MEBLOWY – JAK NIM ZOSTAĆ?

Podstawy stolarstwa można poznać na specjalistycznym kursie. I może to być dobre rozwiązanie dla pasjonatów, którzy decydują się na przebranżowienie. Do wyboru są także technika oraz szkoły zawodowe, a nawet studia. Po ukończeniu szkoły zawodowej można znaleźć pracę albo kontynuować edukację w technikum i po zdanej maturze na studiach wyższych. Nauka w technikum kończy się uzyskaniem tytułu zawodowego. W tym przypadku można albo szukać zatrudnienia albo przystąpić do matury i iść na studia. Natomiast absolwent liceum, który chce zostać stolarzem powinien wybrać uczelnię o profilu przyrodniczym.

ZAWÓD STOLARZ – CZY TO OPŁACALNE?

W zależności od wykształcenia, praktyki i umiejętności manualnych kształtują się zarobki stolarzy. Osoby po szkołach zawodowych są obecnie bardzo cenione i poszukiwane przez pracodawców. Na rynku nie ma równowagi i jest bardzo wielu absolwentów z dyplomem ukończenia wyższych studiów humanistycznych, a brakuje wyspecjalizowanych rzemieślników. Dlatego kariera w tym zawodzie to opcja warta przemyślenia.

Mediana pensji brutto wynosi 2748 zł. 25% najlepiej opłacanych stolarzy może liczyć na pensję powyżej 3495zł. Dużo zależy od specjalizacji fachowców na tym stanowisku. Osoby zajmujące się np. renowacją starych mebli czy wykonywaniem mebli na zamówienie zarobią znacznie więcej niż szeregowy pracownik fabryki.

STOLARZ Z POLECENIA – JAK NIM ZOSTAĆ?

Aby zostać stolarzem z polecenia trzeba wypracować sobie zaufanie klienta, oraz dobra renomę! Jeśli zyskamy te dwie zalety, z pewnością nasza praca zostanie doceniona a także będzie polecana.

Ludzie z Polecenia
Nazwa Banku Nazwa Konta Numer Konta 6 Cyfrowy Numer Konta IBAN BIC/Swift
Alior Bank S.A. Natalia Galus 19249000050000400012517258