Jak Pomalować Kuchnię – Prosta i Praktyczna Instrukcja
Malowanie kuchni pomoże przywrócić w niej schludność i blask. Pod pewnymi względami malowanie kuchni jest łatwiejsze niż malowanie sypialni czy salonu, ponieważ przestrzeń jest zazwyczaj ciasno zajęta. Większość powierzchni ściennej w kuchni jest zdominowana przez szafki stojące, szafki ścienne oraz duży sprzęt AGD. Jednak z drugiej strony niewielki obszar, który należy pomalować, a uprzednio dokładnie oczyścić i przygotować, może wymagać od nas niezłych wygibasów i energii. W przypadku nieumeblowanej kuchni […]

Malowanie kuchni pomoże przywrócić w niej schludność i blask. Pod pewnymi względami malowanie kuchni jest łatwiejsze niż malowanie sypialni czy salonu, ponieważ przestrzeń jest zazwyczaj ciasno zajęta. Większość powierzchni ściennej w kuchni jest zdominowana przez szafki stojące, szafki ścienne oraz duży sprzęt AGD. Jednak z drugiej strony niewielki obszar, który należy pomalować, a uprzednio dokładnie oczyścić i przygotować, może wymagać od nas niezłych wygibasów i energii. W przypadku nieumeblowanej kuchni użyj do malowania ścian wałka lub natrysku. Do wykończenia obszaru przy oknach i drzwiach zawsze używaj precyzyjnego pędzla. W przypadku umeblowanej kuchni użyj wałka na dużych obszarach ściany a pędzla do małych powierzchni, na przykład między kuchenką a szafką. W tym artykule odpowiemy na Twoje pytanie – Jak pomalować kuchnię! Zapraszamy do lektury.
Jak pomalować kuchnię – Potrzebne narzędzia i materiały:
- Wewnętrzna farba akrylowo-lateksowa
- Około 6-centymetrowy pędzel.
- Kuweta na farbę oraz kij do wałka.
- Zabezpieczenie na tackę, aby się nie ubrudziła.
- Folia do zabezpieczenia podłogi.
- Wałki o różnych średnicach (mały oraz duży).
- Taśma malarska.
- Grunt do ścian.
- Szlifierka orbitalna i papier ścierny o różnych ziarnach.
- Maska przeciwpyłowa.
- Miękkie, czyste bawełniane ściereczki.
Jak pomalować kuchnię – Krótka instrukcja.
- Wybierz kolor farby kuchennej – ważne jest, aby mądrze i ostrożnie dobierać kolory farb kuchennych, ponieważ jest to pomieszczenie, które przyciąga wiele uwagi. Najlepsze kolory do pomalowania ścian kuchni, wydają się równać z ideą żywności i żywienia, czyli zielenie, czerwienie lub beże.
- Wybierz najlepsze wykończenie farbą – Pomyśl o wykończeniach farb, jak o spektrum kolorów na wachlarzu farb. Jednak w tym przypadku spektrum to nie kolory, ale stopnie połysku: matowy (płaski, niebłyszczący) na jednym końcu i wysoki połysk (tak błyszczący, że prawie widać nasze odbicie) na drugim końcu. Jakie jest najlepsze wykończenie farby do kuchni? Satyna i pół połysk są zwykle ulubionymi wykończeniami, matowy jest rzadko polecany, ponieważ jest trudny do czyszczenia i tłuszcz może zostawiać na nim plamy.
- Określ obszar do malowania – Oblicz metry kwadratowe ściany, aby wiedzieć, ile farby kupić. Oblicz powierzchnię kwadratową każdej ściany, mnożąc wysokość pomieszczenia, przez długość pomieszczenia. Następnie zsumuj wszystkie ściany. W przypadku malowania kuchni, która jest w pełni zaopatrzona w szafki, urządzenia, podłogi i inne masz do czynienia ze znacznie mniejszą powierzchnią niż w pustym pokoju. Szafki zajmują większość miejsca na ścianie, więc dobrze jest odliczyć powierzchnię szafek, od powierzchni ścian.
- Oczyść wszystkie powierzchnie do pomalowania – O ile nie masz do czynienia z pustym pokojem ze świeżą płytą gipsowo-kartonową, ściany kuchni będą wymagały dużo czyszczenia. Obszary nad i wokół kuchenki, piekarnika i blatów i szafek należy czyścić ciepłą wodą i środkiem odtłuszczającym. Drzwi zwykle może również wyczyścić tym środkiem. Usuń kurz i pajęczyny z blatów, listew przypodłogowych i innych zakamarków za pomocą odkurzacza i wilgotnej szmatki.
- Załóż folię malarską i zabezpiecz powierzchnię – W pustym pomieszczeniu bez wykończonej podłogi nie jest wymagane zabezpieczenie podłoża. Krople farby, które nam spadną zostaną później przykryte wykładziną podłogową. Jeśli używasz natryskowego malowania ścian pamiętaj, aby stworzyć drzwi z folii, w pomieszczeniu, w którym pracujemy, aby zapobiec migracji mgły lakierniczej. Jeśli w kuchni znajdują się obiekty, połóż folię na podłodze, zasłoń nią także duże przedmioty, takie jak szafki, urządzenia i stoły.
- Zastosuj grunt – Jeśli powierzchnia była już wcześniej malowana, a farba na niej jest w dobrym stanie, prawdopodobnie nie trzeba jej gruntować. Niepomalowane płyty gipsowo-kartonowe, gołe drewno i wcześniej pomalowane powierzchnie, które są w złym stanie należy zagruntować. Nałożyć grunt za pomocą wałka na duże obszary a za pomocą pędzla na obszary zbyt małe, aby pomieścić szerokość wałka.
- Czas przejść do malowania – Określ, które obszary są wystarczająco duże, aby pomieścić wałek. Wlej niewielką ilość farby do kuwety, namocz rolkę, a następnie dokładnie odsącz nadmiar. Duże ściany najlepiej zacząć malować we wzór W, pokrywając sekcje o wymiarach około 60×60 cm. Doprowadź wałek do około 2-3 cm od taśmy malarskiej.
- Pędzel do malowania – Pozostaw farbę do wyschnięcia na około dwie – trzy godziny. Zanurz pędzel w puszce z farbą i ręcznie pomaluj obszary, do których wałek nie mógł dosięgnąć. Unikaj kapania farby poprzez minimalne jej nakładanie.
- Nałóż kilka warstw – Kolory farb pogłębiają się i osiągają pełny potencjał, gdy nakłada się je w dwóch lub nawet trzech warstwach. Pozostaw farbę do wyschnięcia na co najmniej kilka godzin, najlepiej na kilkanaście, a następnie ponownie pomaluj ściany.