Jak Naprawić Dziurę w Płycie Gipsowo – Kartonowej?

Pomimo tego, że płyta gipsowo-kartonowa jest w stanie wytrzymać spore obciążenie mechaniczne, to niestety zdarzają się wypadki, przy których ulega uszkodzeniu. Dobrym przykładem jest tutaj nasza nieuwaga, wystarczy, że otworzysz drzwi ze zbyt dużą siłą i uderzysz w ścianę a w płycie gipsowo-kartonowej powstanie dziura wielkości klamki. Tego rodzaju uszkodzenia wyglądają źle, ale na szczęście łatwo jest […]

Pomimo tego, że płyta gipsowo-kartonowa jest w stanie wytrzymać spore obciążenie mechaniczne, to niestety zdarzają się wypadki, przy których ulega uszkodzeniu. Dobrym przykładem jest tutaj nasza nieuwaga, wystarczy, że otworzysz drzwi ze zbyt dużą siłą i uderzysz w ścianę a w płycie gipsowo-kartonowej powstanie dziura wielkości klamki. Tego rodzaju uszkodzenia wyglądają źle, ale na szczęście łatwo jest je naprawić, jednak mimo wszystko zadajesz sobie pytanie: jak naprawić dziurę w płycie gipsowo – kartonowej? 

Najprostszym sposobem jest zakup zestawu do naprawy płyt gipsowo kartonowych . Zmierz dziurę i odwiedź sklep z narzędziami w poszukiwaniu tego zestawu lub kup go online. Istnieją różne rozmiary i typy dla różnych aplikacji. Na przykład łata do płyty gipsowo – kartonowej na suficie jest grubsza niż na ścianę. Przed użyciem zestawu usuń luźny papier lub gips wokół krawędzi otworu. Następnie zastosuj łatę do płyt kartonowo-gipsowych, postępując zgodnie z instrukcjami producenta. 

Naprawa małego otworu

Aby naprawić niewielką dziurę w płycie gipsowo-kartonowej, około 15 cm bez zestawu, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:

Krok 1:

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to zakupić płytę gipsową o tej samej grubości, co płytę gipsową, którą musisz naprawić. Jeśli nie posiadasz jej w domu, sklep z narzędziami powinien mieć mniejsze elementy, których będziesz mógł użyć. Nie musisz kupować całego arkusza. Jeśli jednak nie znajdzie się nic w sklepie, polecamy, abyś poszukał na portalach z ogłoszeniami aukcji z takową płytą.

Krok 2:

Zmierz jakiej wielkości ma być łatka, która powstanie z nowej płyty. Powinna być ona wystarczająco duża, aby zakryć dziurę, zostaw jednak zapas – około 5 centymetrów po każdej stronie otworu. Nie chcesz, aby kawałek łatki był zbyt mały. Następnie wytnij kwadrat z większego elementu. Odwróć łatkę za pomocą noża, używając nie ostrej krawędzi. Następnie oderwij uszkodzoną płytę gipsowo-kartonową. Umieść łatkę nad otworem w ścianie i użyj ołówka, aby obrysować jej kontur wokół gipsu.

Krok 3:

Oczyść dziurę w ścianie. Jeśli masz piłę do płyt kartonowo-gipsowych, wprost wspaniale. To właściwe narzędzie. Jeśli nie, nie martw się. Możesz użyć do tego zwykłego noża. Bez względu na to, jakiego ostrza używasz, wytnij ukośne linie wychodzące z otworu do wszystkich czterech rogów zarysu, które właśnie wytyczyłeś. To stworzy ładny kwadratowy otwór. (Nie musisz przecinać po przekątnej do narożników, chociaż jest to łatwiejsze. Po prostu wytnij uszkodzoną część płyty gipsowo-kartonowej.) Jeśli przycinasz po przekątnej do narożników, musisz także ocenić kontur kwadratu za pomocą noża uniwersalnego. Po zaznaczeniu oderwij kawałki starej płyt kartonowo-gipsowych, a następnie odetnij krawędzie nożem i wyciągnij płytę gipsowo-kartonową, aby uzyskać ładny, kwadratowy otwór.

Krok 4:

Następnie obróć kawałek łaty przodem w dół i nałóż cienką warstwę masy uszczelniającej na spód łaty za pomocą szpachelki. Odwróć łatkę. Umieść łatkę nad otworem, dociskając jej krawędzie. Upewnij się, że jest to dobre dopasowanie, które pasuje. Mieszanka spoinowa utrzyma łatkę na miejscu.

Krok 5:

Za pomocą szpachli nałóż masę szpachlową na łatę, rozprowadź ją również na ścianie. Może być konieczne nałożenie dwóch lub kilku warstw masy szpachlowej. Rozprowadza się ona łatwo i dobrze, jednak jest z tym trochę zabawy. Po wyschnięciu masy przeszlifuj miejsce drobnoziarnistym kawałkiem papieru ściernego. Łatka jest teraz przygotowana do gruntowania i malowania.

Krok 6:

Po wyschnięciu masy szpachlowej możemy przejść do gruntowania. Należy stosować się do zaleceń producenta, zazwyczaj jednak wystarcza jedna warstwa gruntowa. Po wyschnięciu gruntu należy przejść do ostatniego etapu – malowania przygotowanego obszaru. Jeśli została nam farba w kolorze naszych ścian, to bardzo dobrze się składa, właśnie teraz można ją wykorzystać. Jeśli jednak nie posiadamy resztek farby, a uszkodzenie było małe, nie ma potrzeby kupowania całej puszki farby, wystarczy kupić np. saszetkę z farbą o małej pojemności i cenie. Gdy znajdziemy już farbę w kolorze naszych ścian, przystępujemy do malowania, wystarczy użyć do tego małego wałka. Voilà! Po wyschnięciu farby możemy cieszyć się naszą pracą i poniownie ładnie wyglądającą ścianą.

Sufit Napinany czytaj tutaj

Ludzie z Polecenia
Nazwa Banku Nazwa Konta Numer Konta 6 Cyfrowy Numer Konta IBAN BIC/Swift
Alior Bank S.A. Natalia Galus 19249000050000400012517258